www.35salkatab.blogsky.com فروش بیش از 500 جلد کتاب شخصی کمیاب برای اطلاعات بیشتر به این ادرس مراجعه کنید
نگارش در تاریخ سه‌شنبه 12 اردیبهشت‌ماه سال 1391 توسط meraj marjani
امروز روز جهانی‌ کارگر است که این روز را به تمامی‌ کارگران زحمت کش این مرز بوم تبریک عرض می‌کنم ، امروز در مورد کاهنان و وظایف آنها در مصر باستان برای شما مطلبی آماده کردیم که امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد ، دوستان میتوانند نظرات خود را در این مورد و نوشته‌های پیشین در قسمت نظرات مطرح کنند .
meraj marjani
معراج مرجانی
marjani.meraj@gmail.com

خادمین خداوند بعضی از اشراف مثل کاهنان به فرعون خدمت می کردند و عنوان " مستخدم خداوند " یا خادم خداوند را داشتند . انها علاوه بر اداره معابد شهر مناصبی دولتی مثل معمار و منجم نیز داشتند . در ابتدا ، معابد بزرگ در ممفیس مانند معبد پتاح _ خدای شهر که پس از پایتخت شدن ممفیس در سلطنت قدیم خدای همگان شد _ تعداد کمی کارکنان دائمی و تعدادی کارکنان موقتی داشتند .


 کارکنان دائمی شامل یک کاهن بزرگ و چند کاهن دیگر بود . برای تمامی کسانی که در معابد انجام وظیفه می کردند ، پاکیزگی مذهبی لازم بود . بر اساس گفته هردوت " کاهنان در حین انجام وظایفشان یک روز در میان تمام بدنشان را می تراشیدند تا در برابر هر پلیدی احتیاط کنند . کاهنان معابد آیین مذهبی مهم را به نیابت از فرعون که در واقع تنها کسی بود که می توانست مستقیما با خدایان در ارتباط باشد برقرار کند ، انجام می دادند . این آئین شامل شستن مجسمه پتاح ، تعویض لباسهایش و آوردن غذا برای او بود . آدلف ارمن ، مصر شناس ، می گوید : کسی که احترام الهی به او گذاشته می شد _ چه آمون بود یا ایزیس ، پتاح یا فرعون متوفی _ همیشه سرخاب تازه بر گونه اش مالیده می شد و لباس های جدید بر مجسمه اش پوشانده می شد و محراب مقدس که مجسمه در ان نگه داشته می شد همیشه پاکیزه و پر عطر بود . بیش تر غذاهایی که به عنوان هدیه برای خداوند برده می شد ، از زمین هایی که فرعون به معبد داده بود ، به دست می آمد ، معبد بدین ترتیب می توانست پتاح را ستایش کند .
 


پتاح

علاوه بر محصولاتی که از این زمین به پتاح می رسید ، فرعون نیز قسمتی از درآمد ، غلات ، شراب ، عسل ، را که از مالیات ها و زمین های سلطنتی اش جمع آوری شده بود تقدیم می کرد . برای احترام به پتاح ، کاهنان به طور دوره ای جشن های مذهبی ، به خصوص جشن هایی برای وقایع مهم موجود در افسانه های الهی ، تدارک می دیدند . کاهنان زن در رقص و نواختن الات موسیقی شرکت می کردند . نانوایان ، شراب سازان ، قصابان و آشپزانی که برای معبد کار می کردند صبح و شب برای تهیه غذا زحمت می کشیدند و هنرمندان و صنعتگران معبد هدایایی برای خداوند می ساختند . تمام این هدایا " به خاطر ، سعادت و سلامت " فرعون تقدیم می شدند . بعد از مراسم ، مردمی که در جشن شرکت کرده بودند می توانستند در صرف غذا تقدیمی شرکت کنند . در یکی از برنامه های جشن مجسمه پتاح را در قایقی مقدس می گذاشتند و به محرابی خارج از معبد می بردند . این کار به مردم امکان می داد تا پتاح را عبادت کنند . مردم معتقد بودند خدا با نوسان کشتی در جهت خاص به سئوالات انها پاسخ می دهد.


 write by : meraj marjani بر گرفته از کتاب فراعنه مصر 
 *لطفا مطالب را بدون ذکر منبع کپی نکنید *

اشتراک و ارسال مطلب به:

قالب وب